Az előadás kezdeményezője Juhász György, az intézmény földrajz-történelem szakos tanára volt, aki az iskolai szünetek idejében önkéntes műveleti tartalékos főhadnagyként lát el hadisírgondozással és honvédelmi neveléssel összefüggő katonai szolgálatot.
A pályaorientációs előadás során a Bécsi úti iskola diákjai megtudhatták, hogy hadisírok gondozásával hogyan is teljesíthetik az érettségi vizsgához szükséges 50 órás kötelező iskolai közösségi szolgálatot, de szóba kerültek a Magyar Honvédség által szervezett honvédelmi táborok, az önkéntes műveleti tartalékos és szerződéses katonai szolgálat lehetőségei, valamint a hivatásos altiszt- és tisztképzés. Az előadás végén a diákok választ kaphattak kérdéseikre is.
A „másodállásban” önkéntes tartalékos osztályfőnök az elhangzottakon felül saját tapasztalatait is megosztotta, amelyeket – a többi közt – a XV. Doni Hősök Emléktúrán, a balassagyarmati hősi temető és a győri Nádorvárosi temető első világháborús parcelláinak felújításban, vagy a Magyar Honvédség színeiben indulva egy németországi katonai járőrbajnokságon szerzett.
A diákok az előadást követően megegyeztek abban, hogy néhány nap múlva, szabadidejükben 15 kilométeres menetgyakorlaton vesznek részt, amely során megismerkedhetnek a tereptan alapjaival, elsajátítják a tájékozódás, az álláspont meghatározás, a térkép és a tájoló használatának alapvető ismereteit. A túra végállomása a solymári brit katonai temető lesz, ahol a diákok hadtörténeti előadással zárják a napot.
A hallgatók érdeklődését látva, az iskola kezdeményezi részvételét a közösségi szolgálat keretén belül a hadisírgondozó tevékenységben.

Az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság eddig közel 40 együttműködési megállapodást kötött az iskolai közösségi szolgálattal kapcsolatban, így segítve a középfokú intézményeket és diákjaikat, hogy az érettségi vizsgához kötelezően előírt 50 órás iskolai közösségi szolgálatot teljesíteni tudják. Az ország minden pontján várjuk a vállalkozó szellemű fiatalokat és tanáraikat, csatlakozzanak hozzánk, és vegyenek részt a sírkertek gondozásában. Hadisírgondozó tisztjeink rengeteg érdekességgel, egy kis történelmi háttérrel és szakszerű segítséggel várják a fiatalokat.
Az elhunyt hősök emlékének ápolása mindannyiunk közös érdeke!
Fotó: Tikász Ernesztina t. főtörzsőrmester és archív