https://hadkiegeszites.honvedseg.hu/cikk/3691

15 éves a debreceni toborzó iroda


Több jeles évfordulóról is megemlékeztek 2016. szeptember 23-án a debreceni Nagysándor József Laktanyában a Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) 2. Katonai Igazgatási Központ (2. KIK) dolgozói, az elöljáró szervek parancsnokai, illetve a toborzó irodával szoros szakmai együttműködésben álló szervezetek képviselői.

Egy haderő, így a Magyar Honvédség életében is mindig kiemelt szerepet töltött be a toborzás. Mindannyian ismerünk a régmúlt időkből fennmaradt toborzó nótákat, hiszen a 19. században a hadfogó parancsnokságok a sorozás mellett a vásárokon és a sokadalmakon történő szabad toborzással, énekekkel és tánccal verbuválták az újoncokat. Napjainkban a honvédség működésének ugyanúgy az egyik alapvető feltétele, hogy mindig álljon rendelkezésre a szükséges létszámú összetételű katonaállomány. Az elmúlt évtizedekben történt katonapolitikai változások révén a Magyar Honvédségnek meg kellett szüntetnie a 20. század második felére jellemző elzárkózottságát, azt a szinte misztikus titokzatosságát, ami körülvette. 2001-ben az ország teljes területét lefedő toborzórendszer jött létre, melynek egyik leglátványosabb és legkézzelfoghatóbb eszközei az egységes látványterv alapján kialakított toborzó irodák voltak. Ennek részeként 2001. november 12-én, hazánk egyik legrégibb laktanyájában, a Nagysándor József laktanya patinás épületének falai közt nyitotta meg kapuit – az országban másodikként - a debreceni Toborzó Iroda. E jeles eseményről ünnepi rendezvény keretében emlékeztek meg szeptember 23-án. A rendezvény megnyitása után a toborzó iroda elmúlt másfél évtizedének fontosabb eseményeit, mérföldköveit és emlékezetes pillanatait megelevenítő zenés-fényképes összeállítást tekinthettek meg a meghívott vendégek. Ezt követően Nagy Zoltán alezredes, az MH KIKNYP 2. KIK parancsnoka mutatta be az iroda elmúlt 15 évének főbb mozzanatait, és összegezte az elért eredményeket. Az alezredes beszédében kiemelte, hogy az évek folyamán a szakmai feladatok bővültek, a körülmények folyamatosan változtak, de az a kezdetektől jellemző, hogy a debreceni irodában folyamatosan igen lelkes, szakmailag jól felkészült, nagyon motivált és összeszokott, egymás gondolatait is jól ismerő csapat dolgozik a katonai szervezetek feltöltése, a katonai képzésformák bemutatása, népszerűsítése és a fiatalok honvédelmi nevelése érdekében. Véleménye szerint ennek köszönhetőek az elért eredmények, miszerint a megyéből az elmúlt majd 15 évben 22 alakulathoz több mint 1700 fő szerződéses katona bevonulására került sor, a honvédtiszti, az altiszti, illetve a pilótaképzési programra összesen több mint 1200 fő jelentkezett és mintegy félezer műveleti tartalékos kötött szerződést. Nagyon fontosnak érezte ugyanakkor hangsúlyozni, hogy ezen eredmények elérése nem sikerülhetett volna azon személyek, társadalmi szervezetek és katonai alakulatok nélkül, akik a 15 év alatt kiemelkedő szakmai támogatást nyújtottak a központ állományának. Zárásként a parancsnok kiemelte, hogy a múlt tapasztalataira támaszkodva a célok elérése érdekében tovább kell folytatni a kifogástalan szakmai munkát, és a munkamódszereket bővítve megfelelni az új kihívásoknak.
A központ parancsnokának beszéde után Vanyur Tibor ezredes, az MH KIKNYP parancsnoka köszöntötte a központ állományát a 15. évforduló alkalmából. Mint elmondta, a toborzás folyamatos feladat, amelyhez állandó megújulásra és széles társadalmi összefogásra van szükség. A debreceni központ fennállása során sikeres és gyümölcsöző együttműködést alakított ki a megyében működő katonai és civil szervezetekkel, amely nagyban hozzájárult az elmúlt évek elismerésre méltó eredményeinek eléréséhez. Vanyur Tibor ezredes köszöntő beszédét követően a jubileumi évforduló alkalmából emlékplakettet adott át Nagy Zoltán alezredesnek.
Az ünnepség elismerések átadásával folytatódott. A Toborzó Országfutás 2016 rendezvény során különböző sportegyesületek által felajánlott ereklyékre lehetett licitálni, a felajánlott összeget pedig a szolgálatteljesítés közben elhunyt katonák gyermekeinek támogatására fordítja a Magyar Honvédség. A rendezvény ideje alatt a XANGA Investment & Development Group Zrt. tette a legnagyobb, igen jelentős összegű felajánlást a katonaárvák támogatására. Az önzetlen adományt megköszönve Vanyur Tibor ezredes a Magyar Olimpiai Bizottság által felajánlott, a riói magyar olimpiai csapat által dedikált mezt adott át Herdon Istvánnak, a cég elnök-vezérigazgatójának. A Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka a toborzás területén nyújtott kiemelkedő támogatásért és a kiváló együttműködésért emlékplakettet adományozott a Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumnak, a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégiumnak, az MH 5. Bocskai István Lövészdandárnak, a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának, az Oktatási Hivatal Debreceni Pedagógiai Oktatási Központjának, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Karrierközpontjának, a Debreceni Honvéd Sport és Diáksport Egyesületnek valamint a Debrecen Televízió és a Hajdú-Bihari Napló szerkesztőségének. A toborzás, az ifjúságnevelés és a hagyományőrzés területén nyújtott kiemelkedő támogatásért emléktárgyat kapott Dr. Csohány János egyháztörténész professzor, a Pro Patria alapítvány Simonyi Óbester Regionális Szervezet tiszteletbeli elnöke, Szél Gábor, a Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium szakoktatója, Oláh László nyá. alezredes, a Bocskai István Bajtársi Egyesület aktivistája, Halmai Péter, a Szent László Hadosztály Honvéd Hagyományőrző Egyesület vezetője és Katona Sándornak, a Szent László Hadosztály Honvéd Hagyományőrző Egyesület tagja.
A program a Debreceni Helyőrségi Zenekar tagjaiból összeállított kamarazenekar valamint a Debreceni Honvéd táncegyüttes műsorával folytatódott.
A színvonalas produkciókat követően a rendezvény második felében egy másik jubileumi eseményről is megemlékeztek a résztvevők. 2008-ban az eredményes szakmai munka, az évek óta épített és fenntartott civil kapcsolatok elismeréseként Emődy Dániel, a Pro Patria Alapítvány Simonyi Óbester Regionális Szervezet néhai elnöke kezdeményezte, hogy a Magyar Honvédség Debrecenben működő Toborzó Irodájának épülete felvegye barbácsi és vitézvári báró Simonyi József ezredes, ismertebb nevén Simonyi óbester, legendás hírű huszártiszt nevét. A névadományozó ünnepségre a Honvéd Vezérkar főnök parancsa alapján, Simonyi óbester Debrecen városába érkezésének 190. évfordulóján, 2008. szeptember 23-án került sor. A jeles eseményről a szombatig tartó 1 hetes 18. Debreceni Simonyi Napok programsorozatának részeként koszorúzással és toborzó futással emlékeztek meg a résztvevők. Idén immár kilencedik alkalommal került sor a maratoni, negyvenkét kilométeres táv leküzdésére. A Hajdúnánás – Hajdúdorog – Hajdúböszörmény - Debrecen közötti útvonalon a települések vállalkozó kedvű lakosai együtt futhattak a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium tanulóival, valamint hivatásos, szerződéses és önkéntes műveleti tartalékos katonákkal.
A rendezvény zárásaként Takács Attila dandártábornok, a közelmúltban megalakult MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság parancsnoka, az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság nevében Vanyur Tibor ezredes, parancsnok és Nagy Zoltán alezredes a 2. Katonai Igazgatási Központ parancsnoka, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár nevében Nagy Ferenc őrnagy, biztonságtechnikai alosztályvezető, valamint a Pro Patria Alapítvány Simonyi Óbester Regionális Szervezete nevében Dr. Csohány János, tiszteletbeli elnök helyezték el a megemlékezés virágait a toborzó iroda bejáratánál lévő Simonyi óbester emléktáblán.

Fotó: Várkonyi Zsolt zászlós